Advanced Thermal Solutions Inc. ATS-16C-63-C2-R0
ATS-16C-63-C2-R0 picture photo
Mfg. Part Number
ATS-16C-63-C2-R0
Brief Description
HEATSINK 40X40X20MM L-TAB T766
Datasheet Download
ATS-16C-63-C2-R0.pdf
Availability of ATS-16C-63-C2-R0
QUANTITY
ATS-16C-63-C2-R0 Order Process
Ship out your order
Specifications of ATS-16C-63-C2-R0
Internal Part NumberEIS-ATS-16C-63-C2-R0
Attachment MethodPush Pin
ShapeSquare, Fins
Length1.575" (40.01mm)
Width1.575" (40.01mm)
Diameter-
Height Off Base (Height of Fin)0.790" (20.00mm)
Power Dissipation @ Temperature Rise-
Thermal Resistance @ Forced Air Flow12.32°C/W @ 100 LFM
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ATS-16C-63-C2-R0
Related LinksATS-16C-, ATS-16C-63-C2-R0 Datasheet, Advanced Thermal Solutions Inc. Distributor
ATS-16C-63-C2-R0 Details Description
Related parts for ATS-16C-63-C2-R0
THERMISTOR PTC 100OHM 80DEG RAD datasheet.pdf
RES SMD 634 OHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN MOD JACK 8P8C R/A SHIELDED datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 10 Circuit 0.325" (8.26mm) datasheet.pdf
CONN PLUG 128POS STRGHT W/SKT datasheet.pdf
CAP ALUM 470UF 75V AXIAL datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 5.1V 16A datasheet.pdf
RES 182K OHM 0.6W 0.5% AXIAL datasheet.pdf
OSC MEMS 12.0000MHZ CMOS SMD datasheet.pdf