Advanced Thermal Solutions Inc. ATS-16D-109-C2-R1
ATS-16D-109-C2-R1 picture photo
Mfg. Part Number
ATS-16D-109-C2-R1
Brief Description
HEATSINK 54X40X9.5MM XCUT T766
Datasheet Download
ATS-16D-109-C2-R1.pdf
Availability of ATS-16D-109-C2-R1
QUANTITY
ATS-16D-109-C2-R1 Order Process
Ship out your order
Specifications of ATS-16D-109-C2-R1
Internal Part NumberEIS-ATS-16D-109-C2-R1
Attachment MethodPush Pin
ShapeRectangular, Fins
Length2.126" (54.01mm)
Width1.575" (40.01mm)
Diameter-
Height Off Base (Height of Fin)0.374" (9.50mm)
Power Dissipation @ Temperature Rise-
Thermal Resistance @ Forced Air Flow27.7°C/W @ 100 LFM
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ATS-16D-109-C2-R1
Related LinksATS-16D-, ATS-16D-109-C2-R1 Datasheet, Advanced Thermal Solutions Inc. Distributor
ATS-16D-109-C2-R1 Details Description
Related parts for ATS-16D-109-C2-R1
CONN HEADER LOPROFILE 16POS .100 datasheet.pdf
CONN RECEPT 4POS 18AWG MTA156 datasheet.pdf
IC SWITCH DUAL SPDT 16CDIP datasheet.pdf
RES ARRAY 4 RES 1K OHM 1206 datasheet.pdf
RECEIVER 12X2.7GBD 62.5UM FO datasheet.pdf
TEST LEAD 18AWG 5000V BLACK 500' datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 3POS PIN datasheet.pdf
CONN PLUG 10POS INLINE W/PINS datasheet.pdf
OSC PROG 5NS 30PPM 3.2X5MM datasheet.pdf
HI-PERF FILTER 6A 115/250VAC datasheet.pdf