Advanced Thermal Solutions Inc. ATS-16D-65-C2-R0
ATS-16D-65-C2-R0 picture photo
Mfg. Part Number
ATS-16D-65-C2-R0
Brief Description
HEATSINK 40X40X30MM L-TAB T766
Datasheet Download
ATS-16D-65-C2-R0.pdf
Availability of ATS-16D-65-C2-R0
QUANTITY
ATS-16D-65-C2-R0 Order Process
Ship out your order
Specifications of ATS-16D-65-C2-R0
Internal Part NumberEIS-ATS-16D-65-C2-R0
ShapeSquare, Fins
Length1.575" (40.01mm)
Width1.575" (40.01mm)
Diameter-
Height Off Base (Height of Fin)1.181" (30.00mm)
Power Dissipation @ Temperature Rise-
Thermal Resistance @ Forced Air Flow7.29°C/W @ 100 LFM
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ATS-16D-65-C2-R0
Related LinksATS-16D-, ATS-16D-65-C2-R0 Datasheet, Advanced Thermal Solutions Inc. Distributor
ATS-16D-65-C2-R0 Details Description
Related parts for ATS-16D-65-C2-R0
IC REG LDO 5V 0.5A TO220AB datasheet.pdf
AERIAL SUPPORT TIE datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
IC OPAMP GP 6.5MHZ RRO 8SOIC datasheet.pdf
ELECTRODE LOCK NUT C-INSCRIPTION datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 25W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 66W datasheet.pdf
RES 7.5K OHM 0.6W 0.05% RADIAL datasheet.pdf