Advanced Thermal Solutions Inc. ATS-16E-101-C1-R0
ATS-16E-101-C1-R0 picture photo
Mfg. Part Number
ATS-16E-101-C1-R0
Manufacturer
Product Category
Thermal - Heat Sinks
Brief Description
HEATSINK 45X45X30MM R-TAB
Datasheet Download
ATS-16E-101-C1-R0.pdf
Availability of ATS-16E-101-C1-R0
QUANTITY
ATS-16E-101-C1-R0 Order Process
Ship out your order
Specifications of ATS-16E-101-C1-R0
Internal Part NumberEIS-ATS-16E-101-C1-R0
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Video FileHow to Install Push Pin Heat Sinks
Design ResourcespushPIN™ Selector Tool
Featured ProductATS - pushPIN™ Heat-sinks
Standard Package1
Category Fans, Thermal Management
FamilyThermal - Heat Sinks
SeriespushPIN™
TypeTop Mount
Package CooledAssorted (BGA, LGA, CPU, ASIC...)
Attachment MethodPush Pin
ShapeSquare, Fins
Length1.772" (45.00mm)
Width1.772" (45.00mm)
Diameter-
Height Off Base (Height of Fin)1.181" (30.00mm)
Power Dissipation @ Temperature Rise-
Thermal Resistance @ Forced Air Flow6.67°C/W @ 100 LFM
Thermal Resistance @ Natural-
MaterialAluminum
Material FinishBlue Anodized
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ATS-16E-101-C1-R0
Related LinksATS-16E-, ATS-16E-101-C1-R0 Datasheet, Advanced Thermal Solutions Inc. Distributor
ATS-16E-101-C1-R0 Details Description
Related parts for ATS-16E-101-C1-R0
CAP TANT 3.3UF 16V 10% 1411 datasheet.pdf
CAP ARRAY 1.0UF 25V X5R 0805 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 62POS .156 EXTEND datasheet.pdf
IC DECODER/DEMUX 2-4 16-SOIC datasheet.pdf
CONN RCPT 61POS W/PIN BOX datasheet.pdf
FAN AXIAL 80X25MM 12VDC WIRE datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 100W datasheet.pdf
RES 274K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CRIMPING DIE FOR RADSOK 3.6MM datasheet.pdf
CONN EDGE .100 49POS HL LOW P datasheet.pdf
Crystal 24.0000MHz 10ppm 18pF 200 Ohm -20°C - 70°C Surface Mount 4-SMD, No Lead (DFN, LCC) datasheet.pdf