Advanced Thermal Solutions Inc. ATS-16E-12-C3-R0
ATS-16E-12-C3-R0 picture photo
Mfg. Part Number
ATS-16E-12-C3-R0
Brief Description
HEATSINK 50X50X12.7MM XCUT T412
Datasheet Download
ATS-16E-12-C3-R0.pdf
Availability of ATS-16E-12-C3-R0
QUANTITY
ATS-16E-12-C3-R0 Order Process
Ship out your order
Specifications of ATS-16E-12-C3-R0
Internal Part NumberEIS-ATS-16E-12-C3-R0
ShapeSquare, Fins
Length1.969" (50.00mm)
Width1.969" (50.00mm)
Diameter-
Height Off Base (Height of Fin)0.500" (12.70mm)
Power Dissipation @ Temperature Rise-
Thermal Resistance @ Forced Air Flow15.93°C/W @ 100 LFM
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ATS-16E-12-C3-R0
Related LinksATS-16E-, ATS-16E-12-C3-R0 Datasheet, Advanced Thermal Solutions Inc. Distributor
ATS-16E-12-C3-R0 Details Description
Related parts for ATS-16E-12-C3-R0
RES SMD 620 OHM 0.5% 1/4W 1206 datasheet.pdf
Connector Receptacle, Bottom Entry 6 Position 0.079" (2.00mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 24VDC 15W 1.5A datasheet.pdf
RES 1.80K OHM 3W 5% AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 150W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 400W datasheet.pdf
EX2 DEBURRING WHEEL 12" 8S MED datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 30V 450W datasheet.pdf
CONN RCPT 100POS JAM NUT SKT datasheet.pdf
CAP CER 2.5PF 100V NP0 0402 datasheet.pdf