Cornell Dubilier Electronics AFK108M50P44T-F
AFK108M50P44T-F picture photo
Mfg. Part Number
AFK108M50P44T-F
Brief Description
CAP ALUM 1000UF 20% 50V SMD
Datasheet Download
AFK108M50P44T-F.pdf
Availability of AFK108M50P44T-F
QUANTITY
AFK108M50P44T-F Order Process
Ship out your order
Specifications of AFK108M50P44T-F
Internal Part NumberEIS-AFK108M50P44T-F
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package125
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance1000µF
Tolerance±20%
Voltage Rating50V
ESR (Equivalent Series Resistance)73 mOhm
Lifetime @ Temp.5000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current1.21A
Impedance73 mOhm
Lead Spacing-
Size / Dimension0.630" Dia (16.00mm)
Height - Seated (Max)0.650" (16.50mm)
Surface Mount Land Size0.669" L x 0.669" W (17.00mm x 17.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AFK108M50P44T-F
Related LinksAFK108M, AFK108M50P44T-F Datasheet, Cornell Dubilier Electronics Distributor
AFK108M50P44T-F Details Description
Related parts for AFK108M50P44T-F
RES SMD 62 OHM 5% 1/2W 1210 datasheet.pdf
CONN BACKSHELL ADPT SZ14 15 OLIV datasheet.pdf
OSCILLATOR XO 14.746MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
CONN HEADER 48POS 1MM VERT GOLD datasheet.pdf
CONN EURO TERM BLK 12POS 5.08MM datasheet.pdf
RES 3.65K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
SENS INDUCT PROX 3W NPN NO M12 datasheet.pdf
500 TB SPRING CLAMP 45D datasheet.pdf
FIXED IND 11NH 1.3A 90 MOHM SMD datasheet.pdf