Advanced Thermal Solutions Inc. ATS-16F-53-C2-R0
ATS-16F-53-C2-R0 picture photo
Mfg. Part Number
ATS-16F-53-C2-R0
Brief Description
HEATSINK 30X30X30MM L-TAB T766
Datasheet Download
ATS-16F-53-C2-R0.pdf
Availability of ATS-16F-53-C2-R0
QUANTITY
ATS-16F-53-C2-R0 Order Process
Ship out your order
Specifications of ATS-16F-53-C2-R0
Internal Part NumberEIS-ATS-16F-53-C2-R0
ShapeSquare, Fins
Length1.181" (30.00mm)
Width1.181" (30.00mm)
Diameter-
Height Off Base (Height of Fin)1.181" (30.00mm)
Power Dissipation @ Temperature Rise-
Thermal Resistance @ Forced Air Flow8.57°C/W @ 100 LFM
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ATS-16F-53-C2-R0
Related LinksATS-16F-, ATS-16F-53-C2-R0 Datasheet, Advanced Thermal Solutions Inc. Distributor
ATS-16F-53-C2-R0 Details Description
Related parts for ATS-16F-53-C2-R0
RES SMD 13K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
MOSFET N-CH 800V 4A TO-252 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS DIP .156 SLD datasheet.pdf