Advanced Thermal Solutions Inc. ATS-16F-94-C3-R0
ATS-16F-94-C3-R0 picture photo
Mfg. Part Number
ATS-16F-94-C3-R0
Brief Description
HEATSINK 40X40X25MM R-TAB T412
Datasheet Download
ATS-16F-94-C3-R0.pdf
Availability of ATS-16F-94-C3-R0
QUANTITY
ATS-16F-94-C3-R0 Order Process
Ship out your order
Specifications of ATS-16F-94-C3-R0
Internal Part NumberEIS-ATS-16F-94-C3-R0
ShapeSquare, Fins
Length1.575" (40.01mm)
Width1.575" (40.01mm)
Diameter-
Height Off Base (Height of Fin)0.984" (25.00mm)
Power Dissipation @ Temperature Rise-
Thermal Resistance @ Forced Air Flow9.49°C/W @ 100 LFM
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ATS-16F-94-C3-R0
Related LinksATS-16F-, ATS-16F-94-C3-R0 Datasheet, Advanced Thermal Solutions Inc. Distributor
ATS-16F-94-C3-R0 Details Description
Related parts for ATS-16F-94-C3-R0
SWITCH TACTILE SPST-NO 0.05A 12V datasheet.pdf
CONN PLUG 24POS 0.4MM SMD SHIELD datasheet.pdf
DIODE ZENER 36V 5W AXIAL datasheet.pdf
IC REG LDO 2.8V 50MA SC88A datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 24KB FLASH 64LQFP datasheet.pdf
CAP CER 1.6PF 100V NP0 0805 datasheet.pdf
OPTOISOLATOR 5KV TRIAC 6SMD datasheet.pdf
CAP CER 0.33UF 25V X7R 0603 datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 11POS SKT datasheet.pdf
CAP ALUM 8200UF 20% 420V SCREW datasheet.pdf
CAP ALUM 2.2UF 20% 350V RADIAL datasheet.pdf