Vishay/Dale RN60C3652BRSL
RN60C3652BRSL picture photo
Mfg. Part Number
RN60C3652BRSL
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 36.5K OHM 1/4W .1% AXIAL
Datasheet Download
RN60C3652BRSL.pdf
Availability of RN60C3652BRSL
QUANTITY
RN60C3652BRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RN60C3652BRSL
Internal Part NumberEIS-RN60C3652BRSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-R-10509/1, RN60
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)36.5k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.145" Dia x 0.344" L (3.68mm x 8.74mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure Rate-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN60C3652BRSL
Related LinksRN60C3, RN60C3652BRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN60C3652BRSL Details Description
Related parts for RN60C3652BRSL
CONN EDGECARD 26POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
IC DVR/RCVR RS232 ESD 20SSOP datasheet.pdf
DIODE ARRAY GP 50V 18A TO263AB datasheet.pdf
RES SMD 100 OHM 5% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 100W datasheet.pdf
IC CPLD 640MC 9.78NS 100TQFP datasheet.pdf
Connector Socket 53 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
DIODE RECT 2A 600V 50NS DO-214AA datasheet.pdf
PLATO SOLDERING TIP - 1/4" datasheet.pdf
SAFETY LIGHT CURTAIN datasheet.pdf
TV07RW-25-43S W/ PC CON datasheet.pdf
1800UF 350V 40X100MM 85C 10000H datasheet.pdf