Advanced Thermal Solutions Inc. ATS-16G-150-C2-R0
ATS-16G-150-C2-R0 picture photo
Mfg. Part Number
ATS-16G-150-C2-R0
Brief Description
HEATSINK 35X35X25MM L-TAB T766
Datasheet Download
ATS-16G-150-C2-R0.pdf
Availability of ATS-16G-150-C2-R0
QUANTITY
ATS-16G-150-C2-R0 Order Process
Ship out your order
Specifications of ATS-16G-150-C2-R0
Internal Part NumberEIS-ATS-16G-150-C2-R0
ShapeSquare, Fins
Length1.378" (35.00mm)
Width1.378" (35.00mm)
Diameter-
Height Off Base (Height of Fin)0.984" (25.00mm)
Power Dissipation @ Temperature Rise-
Thermal Resistance @ Forced Air Flow4.82°C/W @ 100 LFM
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ATS-16G-150-C2-R0
Related LinksATS-16G-, ATS-16G-150-C2-R0 Datasheet, Advanced Thermal Solutions Inc. Distributor
ATS-16G-150-C2-R0 Details Description
Related parts for ATS-16G-150-C2-R0
BATT ZINC 1.4V BUTTON 7.9MM 8PK datasheet.pdf
VARISTOR 50.4V 2KA DISC 14MM datasheet.pdf
RES SMD 1.74 OHM 1% 1/2W 1206 datasheet.pdf
RES SMD 562 OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
IC PWR SW USB 1CH 0.5A LOW 6DFN datasheet.pdf
CONN RCPT 16 POS BOX MNT W/SCKT datasheet.pdf
RACK STEEL 17.5X21X12.5 BE/GY datasheet.pdf
RES 11 OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 8.2K OHM 5% 1/4W 1206 datasheet.pdf