Advanced Thermal Solutions Inc. ATS-16G-38-C1-R0
ATS-16G-38-C1-R0 picture photo
Mfg. Part Number
ATS-16G-38-C1-R0
Brief Description
HEATSINK 36.83X57.6X22.86MM
Datasheet Download
ATS-16G-38-C1-R0.pdf
Availability of ATS-16G-38-C1-R0
QUANTITY
ATS-16G-38-C1-R0 Order Process
Ship out your order
Specifications of ATS-16G-38-C1-R0
Internal Part NumberEIS-ATS-16G-38-C1-R0
Attachment MethodPush Pin
ShapeRectangular, Fins
Length1.450" (36.83mm)
Width2.267" (57.60mm)
Diameter-
Height Off Base (Height of Fin)0.900" (22.86mm)
Power Dissipation @ Temperature Rise-
Thermal Resistance @ Forced Air Flow6.4°C/W @ 100 LFM
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ATS-16G-38-C1-R0
Related LinksATS-16G-, ATS-16G-38-C1-R0 Datasheet, Advanced Thermal Solutions Inc. Distributor
ATS-16G-38-C1-R0 Details Description
Related parts for ATS-16G-38-C1-R0
IC CPU SUPERV 16K EEPROM 8DIP datasheet.pdf
IC MCU 8032 64KB FLASH 80TQFP datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 3POS PNL MT SCKT datasheet.pdf
RES 75 OHM 5W 1% AXIAL datasheet.pdf
BOX ALUM UNPTD 10.83"L X 6.89"W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 75W datasheet.pdf
RES 412 OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES CHAS MNT 2.61 OHM 1% 30W datasheet.pdf
CONN HDR 53POS 0.100 T/H TIN datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS .100" datasheet.pdf
IC MMIC AMP HBT 6GHZ MICRO-P datasheet.pdf