Advanced Thermal Solutions Inc. ATS-18B-108-C2-R1
ATS-18B-108-C2-R1 picture photo
Mfg. Part Number
ATS-18B-108-C2-R1
Brief Description
HEATSINK 50X40X12.7MM XCUT T766
Datasheet Download
ATS-18B-108-C2-R1.pdf
Availability of ATS-18B-108-C2-R1
QUANTITY
ATS-18B-108-C2-R1 Order Process
Ship out your order
Specifications of ATS-18B-108-C2-R1
Internal Part NumberEIS-ATS-18B-108-C2-R1
Attachment MethodPush Pin
ShapeRectangular, Fins
Length1.969" (50.00mm)
Width1.575" (40.01mm)
Diameter-
Height Off Base (Height of Fin)0.500" (12.70mm)
Power Dissipation @ Temperature Rise-
Thermal Resistance @ Forced Air Flow27.03°C/W @ 100 LFM
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ATS-18B-108-C2-R1
Related LinksATS-18B-, ATS-18B-108-C2-R1 Datasheet, Advanced Thermal Solutions Inc. Distributor
ATS-18B-108-C2-R1 Details Description
Related parts for ATS-18B-108-C2-R1
RES SMD 392K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
RES 49.9K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 61.9 OHM 0.1% 0.4W 2010 datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 4A 125V datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 6 Circuit 0.325" (8.26mm) datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 95V 100W datasheet.pdf
RES 80.6 OHM 1% 1W AXIAL datasheet.pdf
RES 18K OHM 10W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 3 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON DPDT 0.4VA 28V datasheet.pdf
OSC MEMS 16MHZ H/LV CMOS SMD datasheet.pdf