Advanced Thermal Solutions Inc. ATS-18H-06-C3-R0
ATS-18H-06-C3-R0 picture photo
Mfg. Part Number
ATS-18H-06-C3-R0
Brief Description
HEATSINK 45X45X10MM XCUT T412
Datasheet Download
ATS-18H-06-C3-R0.pdf
Availability of ATS-18H-06-C3-R0
QUANTITY
ATS-18H-06-C3-R0 Order Process
Ship out your order
Specifications of ATS-18H-06-C3-R0
Internal Part NumberEIS-ATS-18H-06-C3-R0
ShapeSquare, Fins
Length1.772" (45.00mm)
Width1.772" (45.00mm)
Diameter-
Height Off Base (Height of Fin)0.394" (10.00mm)
Power Dissipation @ Temperature Rise-
Thermal Resistance @ Forced Air Flow20.27°C/W @ 100 LFM
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ATS-18H-06-C3-R0
Related LinksATS-18H-, ATS-18H-06-C3-R0 Datasheet, Advanced Thermal Solutions Inc. Distributor
ATS-18H-06-C3-R0 Details Description
Related parts for ATS-18H-06-C3-R0
CONN HEADER 55POS TYPE C VERT datasheet.pdf
511 METRAL PWR HDR 1MX5R PF datasheet.pdf
CONN CARDEDGE 18POS .125 GOLD datasheet.pdf
CONN RCPT 5 POS WALL MNT W/SCKT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 25W datasheet.pdf
Crystal 27.0000MHz 20ppm Series 40 Ohm -20°C - 70°C Surface Mount 2-SMD datasheet.pdf
CAP ARRAY 47PF 50V NP0 0504 datasheet.pdf
CONN EDGE .100 100POS DR LOW P datasheet.pdf