Advanced Thermal Solutions Inc. ATS-19A-86-C3-R0
ATS-19A-86-C3-R0 picture photo
Mfg. Part Number
ATS-19A-86-C3-R0
Manufacturer
Product Category
Thermal - Heat Sinks
Brief Description
HEATSINK 35X35X15MM R-TAB T412
Datasheet Download
ATS-19A-86-C3-R0.pdf
Availability of ATS-19A-86-C3-R0
QUANTITY
ATS-19A-86-C3-R0 Order Process
Ship out your order
Specifications of ATS-19A-86-C3-R0
Internal Part NumberEIS-ATS-19A-86-C3-R0
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Video FileHow to Install Push Pin Heat Sinks
Design ResourcespushPIN™ Selector Tool
Featured ProductATS - pushPIN™ Heat-sinks
Standard Package1
Category Fans, Thermal Management
FamilyThermal - Heat Sinks
SeriespushPIN™
TypeTop Mount
Package CooledAssorted (BGA, LGA, CPU, ASIC...)
Attachment MethodPush Pin
ShapeSquare, Fins
Length1.378" (35.00mm)
Width1.378" (35.00mm)
Diameter-
Height Off Base (Height of Fin)0.590" (15.00mm)
Power Dissipation @ Temperature Rise-
Thermal Resistance @ Forced Air Flow17.86°C/W @ 100 LFM
Thermal Resistance @ Natural-
MaterialAluminum
Material FinishBlue Anodized
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ATS-19A-86-C3-R0
Related LinksATS-19A-, ATS-19A-86-C3-R0 Datasheet, Advanced Thermal Solutions Inc. Distributor
ATS-19A-86-C3-R0 Details Description
Related parts for ATS-19A-86-C3-R0
CAP CER 22UF 50V X5R SMD datasheet.pdf
IC MPU M680X0 25MHZ 184CQFP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 34POS .100 EYELET datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS .100 WW datasheet.pdf
CONN EDGECARD 40POS .100 EYELET datasheet.pdf
RIGHT ANGLE LIGHT PIPE, 2.8MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 150W datasheet.pdf
RES 4.81 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 12.4K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
PC99 SCR 94X86.1X0.06MM datasheet.pdf
RJ45 RA SHIELDED WITH LED datasheet.pdf
CONN RCPT 55POS JAM NUT W/SKT datasheet.pdf