Advanced Thermal Solutions Inc. ATS-20A-168-C2-R0
ATS-20A-168-C2-R0 picture photo
Mfg. Part Number
ATS-20A-168-C2-R0
Manufacturer
Product Category
Thermal - Heat Sinks
Brief Description
HEATSINK 25X25X25MM R-TAB T766
Datasheet Download
ATS-20A-168-C2-R0.pdf
Availability of ATS-20A-168-C2-R0
QUANTITY
ATS-20A-168-C2-R0 Order Process
Ship out your order
Specifications of ATS-20A-168-C2-R0
Internal Part NumberEIS-ATS-20A-168-C2-R0
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Video FileHow to Install Push Pin Heat Sinks
Design ResourcespushPIN™ Selector Tool
Featured ProductATS - pushPIN™ Heat-sinks
Standard Package1
Category Fans, Thermal Management
FamilyThermal - Heat Sinks
SeriespushPIN™
TypeTop Mount
Package CooledAssorted (BGA, LGA, CPU, ASIC...)
Attachment MethodPush Pin
ShapeSquare, Fins
Length0.984" (25.00mm)
Width0.984" (25.00mm)
Diameter-
Height Off Base (Height of Fin)0.984" (25.00mm)
Power Dissipation @ Temperature Rise-
Thermal Resistance @ Forced Air Flow7.01°C/W @ 100 LFM
Thermal Resistance @ Natural-
MaterialAluminum
Material FinishBlue Anodized
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ATS-20A-168-C2-R0
Related LinksATS-20A-, ATS-20A-168-C2-R0 Datasheet, Advanced Thermal Solutions Inc. Distributor
ATS-20A-168-C2-R0 Details Description
Related parts for ATS-20A-168-C2-R0
FAN AXIAL 92X32MM 12VDC WIRE datasheet.pdf
IC MCU 32BIT 512KB FLASH 144LQFP datasheet.pdf
CONN HEADER 5POS STACKNG 15GOLD datasheet.pdf
CONN RCPT 18POS JAM NUT W/SCKT datasheet.pdf
LED XLAMP XP-C GREEN SMD datasheet.pdf
SHEATHED FLT CBL BRANCH LINE datasheet.pdf
CAP TANT 10UF 20V 10% 2910 datasheet.pdf
RES 3.48 OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
Connector Receptacle 46 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
CARD MARKER WIRE SOLID datasheet.pdf
RES 3.3K OHM 7W 5% AXIAL datasheet.pdf