Advanced Thermal Solutions Inc. ATS-20A-61-C3-R0
ATS-20A-61-C3-R0 picture photo
Mfg. Part Number
ATS-20A-61-C3-R0
Brief Description
HEATSINK 40X40X10MM L-TAB T412
Datasheet Download
ATS-20A-61-C3-R0.pdf
Availability of ATS-20A-61-C3-R0
QUANTITY
ATS-20A-61-C3-R0 Order Process
Ship out your order
Specifications of ATS-20A-61-C3-R0
Internal Part NumberEIS-ATS-20A-61-C3-R0
ShapeSquare, Fins
Length1.575" (40.01mm)
Width1.575" (40.01mm)
Diameter-
Height Off Base (Height of Fin)0.394" (10.00mm)
Power Dissipation @ Temperature Rise-
Thermal Resistance @ Forced Air Flow22.07°C/W @ 100 LFM
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ATS-20A-61-C3-R0
Related LinksATS-20A-, ATS-20A-61-C3-R0 Datasheet, Advanced Thermal Solutions Inc. Distributor
ATS-20A-61-C3-R0 Details Description
Related parts for ATS-20A-61-C3-R0
RES 200K OHM 1W 5% AXIAL datasheet.pdf
CONN TERM BLOCK DIN RAIL 8MM datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS .125 EXTEND datasheet.pdf
CAP 100MF -20% +80% 5.5V T/H datasheet.pdf
CONN RCPT 13POS WALL MNT W/PINS datasheet.pdf
CAP ALUM 12000UF 20% 80V SNAP datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE 4PDT 5A 120V datasheet.pdf
CONVERT DC/DC 165VIN 28VOUT 10W datasheet.pdf
CONTACT PIN CRIMP 0.9MM datasheet.pdf
BRD SPT SNAP LOCK SCREW MNT 22MM datasheet.pdf
IP CORE DEINTERLACER ECP2M datasheet.pdf
CONN 48POS FML SOLDER ROW ABC datasheet.pdf