Advanced Thermal Solutions Inc. ATS-20A-70-C2-R0
ATS-20A-70-C2-R0 picture photo
Mfg. Part Number
ATS-20A-70-C2-R0
Manufacturer
Product Category
Thermal - Heat Sinks
Brief Description
HEATSINK 45X45X25MM L-TAB T766
Datasheet Download
ATS-20A-70-C2-R0.pdf
Availability of ATS-20A-70-C2-R0
QUANTITY
ATS-20A-70-C2-R0 Order Process
Ship out your order
Specifications of ATS-20A-70-C2-R0
Internal Part NumberEIS-ATS-20A-70-C2-R0
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Video FileHow to Install Push Pin Heat Sinks
Design ResourcespushPIN™ Selector Tool
Featured ProductATS - pushPIN™ Heat-sinks
Standard Package1
Category Fans, Thermal Management
FamilyThermal - Heat Sinks
SeriespushPIN™
TypeTop Mount
Package CooledAssorted (BGA, LGA, CPU, ASIC...)
Attachment MethodPush Pin
ShapeSquare, Fins
Length1.772" (45.00mm)
Width1.772" (45.00mm)
Diameter-
Height Off Base (Height of Fin)0.984" (25.00mm)
Power Dissipation @ Temperature Rise-
Thermal Resistance @ Forced Air Flow8.7°C/W @ 100 LFM
Thermal Resistance @ Natural-
MaterialAluminum
Material FinishBlue Anodized
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ATS-20A-70-C2-R0
Related LinksATS-20A-, ATS-20A-70-C2-R0 Datasheet, Advanced Thermal Solutions Inc. Distributor
ATS-20A-70-C2-R0 Details Description
Related parts for ATS-20A-70-C2-R0
CONN PLUG POSI-LOC 3POS .093 datasheet.pdf
THERM NTC 100 OHMS 0603 datasheet.pdf
RES SMD 332 OHM 0.02% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
002LF 12MM LATCH METRAL CABLE datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 14POS WALLMNT PINS datasheet.pdf
RES SMD 21.5K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
HOOK-UP SOLID 24AWG WHITE 1000' datasheet.pdf
SENSOR PRES 101.5PSI ABS datasheet.pdf
MICROFIT 3.0 DR RCPT 2CKT GLOW W datasheet.pdf
RECEIVER REMOTE IR SIDE 36KHZ datasheet.pdf
CRYSTAL 38.400 MHZ SERIES SMT datasheet.pdf