Advanced Thermal Solutions Inc. ATS-20B-194-C2-R0
ATS-20B-194-C2-R0 picture photo
Mfg. Part Number
ATS-20B-194-C2-R0
Manufacturer
Product Category
Thermal - Heat Sinks
Brief Description
HEATSINK 40X40X10MM XCUT T766
Datasheet Download
ATS-20B-194-C2-R0.pdf
Availability of ATS-20B-194-C2-R0
QUANTITY
ATS-20B-194-C2-R0 Order Process
Ship out your order
Specifications of ATS-20B-194-C2-R0
Internal Part NumberEIS-ATS-20B-194-C2-R0
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Video FileHow to Install Push Pin Heat Sinks
Design ResourcespushPIN™ Selector Tool
Featured ProductATS - pushPIN™ Heat-sinks
Standard Package1
Category Fans, Thermal Management
FamilyThermal - Heat Sinks
SeriespushPIN™
TypeTop Mount
Package CooledAssorted (BGA, LGA, CPU, ASIC...)
Attachment MethodPush Pin
ShapeSquare, Fins
Length1.575" (40.01mm)
Width1.575" (40.01mm)
Diameter-
Height Off Base (Height of Fin)0.394" (10.00mm)
Power Dissipation @ Temperature Rise-
Thermal Resistance @ Forced Air Flow13.07°C/W @ 100 LFM
Thermal Resistance @ Natural-
MaterialAluminum
Material FinishBlue Anodized
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ATS-20B-194-C2-R0
Related LinksATS-20B-, ATS-20B-194-C2-R0 Datasheet, Advanced Thermal Solutions Inc. Distributor
ATS-20B-194-C2-R0 Details Description
Related parts for ATS-20B-194-C2-R0
IC REG CTRLR BUCK PWM CM 28-SSOP datasheet.pdf
FUSE HLDR CART 300V 20A PNL MNT datasheet.pdf
CAP CER 560PF 100V X7R 0603 datasheet.pdf
CAP CER 1000PF 100V NP0 1206 datasheet.pdf
FWA2 PHASE ASYMMTRY MONIT 230VAC datasheet.pdf
CAP TANT 100UF 16V 20% 2812 datasheet.pdf
CAP CER 1UF 16V X5R RADIAL datasheet.pdf
CONN HEADER 20POS 3.81MM BLK R/A datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 16 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
HC-B 32/48-AF-SET datasheet.pdf
R/A HDR PWRBLADE datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 45V 5A CFP15 datasheet.pdf