Advanced Thermal Solutions Inc. ATS-20B-70-C1-R0
ATS-20B-70-C1-R0 picture photo
Mfg. Part Number
ATS-20B-70-C1-R0
Manufacturer
Product Category
Thermal - Heat Sinks
Brief Description
HEATSINK 45X45X25MM L-TAB
Datasheet Download
ATS-20B-70-C1-R0.pdf
Availability of ATS-20B-70-C1-R0
QUANTITY
ATS-20B-70-C1-R0 Order Process
Ship out your order
Specifications of ATS-20B-70-C1-R0
Internal Part NumberEIS-ATS-20B-70-C1-R0
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Video FileHow to Install Push Pin Heat Sinks
Design ResourcespushPIN™ Selector Tool
Featured ProductATS - pushPIN™ Heat-sinks
Standard Package1
Category Fans, Thermal Management
FamilyThermal - Heat Sinks
SeriespushPIN™
TypeTop Mount
Package CooledAssorted (BGA, LGA, CPU, ASIC...)
Attachment MethodPush Pin
ShapeSquare, Fins
Length1.772" (45.00mm)
Width1.772" (45.00mm)
Diameter-
Height Off Base (Height of Fin)0.984" (25.00mm)
Power Dissipation @ Temperature Rise-
Thermal Resistance @ Forced Air Flow8.69°C/W @ 100 LFM
Thermal Resistance @ Natural-
MaterialAluminum
Material FinishBlue Anodized
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ATS-20B-70-C1-R0
Related LinksATS-20B-, ATS-20B-70-C1-R0 Datasheet, Advanced Thermal Solutions Inc. Distributor
ATS-20B-70-C1-R0 Details Description
Related parts for ATS-20B-70-C1-R0
AC/DC WALL MOUNT ADAPTER 9V 9W datasheet.pdf
IDC CABLE-APR64A/ AE64M / X datasheet.pdf
CONN PLUG 31 POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
IC MPU I.MX50 800MHZ 400MAPBGA datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 200W datasheet.pdf
IDC HEADER .100" 20POS datasheet.pdf
VS CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
IC SWITCH DUAL SPST 8SOIC datasheet.pdf
Crystal 20.0000MHz 10ppm 18pF 200 Ohm -20°C - 70°C Surface Mount 4-SMD, No Lead (DFN, LCC) datasheet.pdf
CAP FILM 1UF 5% 400VDC AXIAL datasheet.pdf
CAP FILM 0.015UF 5% 850VDC AXIAL datasheet.pdf