Advanced Thermal Solutions Inc. ATS-20C-209-C1-R0
ATS-20C-209-C1-R0 picture photo
Mfg. Part Number
ATS-20C-209-C1-R0
Manufacturer
Product Category
Thermal - Heat Sinks
Brief Description
HEATSINK 70X70X10MM XCUT
Datasheet Download
ATS-20C-209-C1-R0.pdf
Availability of ATS-20C-209-C1-R0
QUANTITY
ATS-20C-209-C1-R0 Order Process
Ship out your order
Specifications of ATS-20C-209-C1-R0
Internal Part NumberEIS-ATS-20C-209-C1-R0
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Video FileHow to Install Push Pin Heat Sinks
Design ResourcespushPIN™ Selector Tool
Featured ProductATS - pushPIN™ Heat-sinks
Standard Package1
Category Fans, Thermal Management
FamilyThermal - Heat Sinks
SeriespushPIN™
TypeTop Mount
Package CooledAssorted (BGA, LGA, CPU, ASIC...)
Attachment MethodPush Pin
ShapeSquare, Fins
Length2.756" (70.00mm)
Width2.756" (70.00mm)
Diameter-
Height Off Base (Height of Fin)0.394" (10.00mm)
Power Dissipation @ Temperature Rise-
Thermal Resistance @ Forced Air Flow6.26°C/W @ 100 LFM
Thermal Resistance @ Natural-
MaterialAluminum
Material FinishBlue Anodized
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ATS-20C-209-C1-R0
Related LinksATS-20C-, ATS-20C-209-C1-R0 Datasheet, Advanced Thermal Solutions Inc. Distributor
ATS-20C-209-C1-R0 Details Description
Related parts for ATS-20C-209-C1-R0
IC SRAM 8KBIT 55NS 52PLCC datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 100V 200MA SC70-3 datasheet.pdf
CAP CER 270PF 500V NP0 1206 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 50W datasheet.pdf
IC LED Driver DC DC Regulator I2C Dimming 20mA 25-WLCSP (2.5x2.5) datasheet.pdf
1.25MM JMPR LGT 203 TYPE D 16POS datasheet.pdf
FIXED IND 8.2UH 795MA 220 MOHM datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 11 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
MODULE DDR3L SDRAM 4GB 240UDIMM datasheet.pdf
CRYSTAL 44.000 MHZ 18PF SMT datasheet.pdf