Advanced Thermal Solutions Inc. ATS-20C-86-C2-R0
ATS-20C-86-C2-R0 picture photo
Mfg. Part Number
ATS-20C-86-C2-R0
Manufacturer
Product Category
Thermal - Heat Sinks
Brief Description
HEATSINK 35X35X15MM R-TAB T766
Datasheet Download
ATS-20C-86-C2-R0.pdf
Availability of ATS-20C-86-C2-R0
QUANTITY
ATS-20C-86-C2-R0 Order Process
Ship out your order
Specifications of ATS-20C-86-C2-R0
Internal Part NumberEIS-ATS-20C-86-C2-R0
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Video FileHow to Install Push Pin Heat Sinks
Design ResourcespushPIN™ Selector Tool
Featured ProductATS - pushPIN™ Heat-sinks
Standard Package1
Category Fans, Thermal Management
FamilyThermal - Heat Sinks
SeriespushPIN™
TypeTop Mount
Package CooledAssorted (BGA, LGA, CPU, ASIC...)
Attachment MethodPush Pin
ShapeSquare, Fins
Length1.378" (35.00mm)
Width1.378" (35.00mm)
Diameter-
Height Off Base (Height of Fin)0.590" (15.00mm)
Power Dissipation @ Temperature Rise-
Thermal Resistance @ Forced Air Flow17.72°C/W @ 100 LFM
Thermal Resistance @ Natural-
MaterialAluminum
Material FinishBlue Anodized
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ATS-20C-86-C2-R0
Related LinksATS-20C-, ATS-20C-86-C2-R0 Datasheet, Advanced Thermal Solutions Inc. Distributor
ATS-20C-86-C2-R0 Details Description
Related parts for ATS-20C-86-C2-R0
RES SMD 33.2K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 9 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
IC TXRX/REGISTER 3ST 8BIT 24SOIC datasheet.pdf
RES SMD 220 OHM 0.1% 1/6W 0603 datasheet.pdf
CONN PLUG 55POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
RES SMD 0.07 OHM 1% 0.4W 0603 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS .156" datasheet.pdf
PREM 3D FLMNT LIME datasheet.pdf
CONN HEADER 2.54MM 10POS SMD datasheet.pdf
SYSTEM datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 6POS SKT datasheet.pdf