Advanced Thermal Solutions Inc. ATS-20D-91-C3-R0
ATS-20D-91-C3-R0 picture photo
Mfg. Part Number
ATS-20D-91-C3-R0
Brief Description
HEATSINK 40X40X10MM R-TAB T412
Datasheet Download
ATS-20D-91-C3-R0.pdf
Availability of ATS-20D-91-C3-R0
QUANTITY
ATS-20D-91-C3-R0 Order Process
Ship out your order
Specifications of ATS-20D-91-C3-R0
Internal Part NumberEIS-ATS-20D-91-C3-R0
ShapeSquare, Fins
Length1.575" (40.01mm)
Width1.575" (40.01mm)
Diameter-
Height Off Base (Height of Fin)0.394" (10.00mm)
Power Dissipation @ Temperature Rise-
Thermal Resistance @ Forced Air Flow22.07°C/W @ 100 LFM
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ATS-20D-91-C3-R0
Related LinksATS-20D-, ATS-20D-91-C3-R0 Datasheet, Advanced Thermal Solutions Inc. Distributor
ATS-20D-91-C3-R0 Details Description
Related parts for ATS-20D-91-C3-R0
AC/DC CONVERTER 12V 3W datasheet.pdf
RES SMD 1.37K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CARDEDGE 60POS DUAL .100 GREEN datasheet.pdf
CONN EDGECARD 184POS .050 SMD datasheet.pdf
CAP FILM 0.033UF 5% 16VDC 1206 datasheet.pdf
OSC XO 58.9824MHZ HCMOS SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 75W datasheet.pdf
ANT WHIP MC 5/8 406-430MHZ datasheet.pdf
RES SMD 91K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN HDR 5POS 1.25MM R/A TIN T&R datasheet.pdf