Advanced Thermal Solutions Inc. ATS-20D-95-C3-R0
ATS-20D-95-C3-R0 picture photo
Mfg. Part Number
ATS-20D-95-C3-R0
Brief Description
HEATSINK 40X40X30MM R-TAB T412
Datasheet Download
ATS-20D-95-C3-R0.pdf
Availability of ATS-20D-95-C3-R0
QUANTITY
ATS-20D-95-C3-R0 Order Process
Ship out your order
Specifications of ATS-20D-95-C3-R0
Internal Part NumberEIS-ATS-20D-95-C3-R0
ShapeSquare, Fins
Length1.575" (40.01mm)
Width1.575" (40.01mm)
Diameter-
Height Off Base (Height of Fin)1.181" (30.00mm)
Power Dissipation @ Temperature Rise-
Thermal Resistance @ Forced Air Flow7.4°C/W @ 100 LFM
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ATS-20D-95-C3-R0
Related LinksATS-20D-, ATS-20D-95-C3-R0 Datasheet, Advanced Thermal Solutions Inc. Distributor
ATS-20D-95-C3-R0 Details Description
Related parts for ATS-20D-95-C3-R0
CONN HEADER 16POS .100" DL GOLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS .100 R/A PCB datasheet.pdf
IC REG LDO 3.3V/2.8V 0.2A 6SON datasheet.pdf
TRIMMER 4.7K OHM 0.75W PC PIN datasheet.pdf
CAP CER 0.022UF 6.3V X7R 0603 datasheet.pdf
IC HDMI INTERFACE 1.3A 64TFBGA datasheet.pdf
RES SMD 4.3 OHM 1/3W 0805 WIDE datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 50W datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 15POS PIN datasheet.pdf
IC CONTROLLER HOT SWAP 38TSSOP datasheet.pdf
CAP CER 1.9PF 250V NP0 0603 datasheet.pdf
CAP ALUM 100UF 20% 63V RADIAL datasheet.pdf