Advanced Thermal Solutions Inc. ATS-20E-15-C3-R0
ATS-20E-15-C3-R0 picture photo
Mfg. Part Number
ATS-20E-15-C3-R0
Manufacturer
Product Category
Thermal - Heat Sinks
Brief Description
HEATSINK 50X50X25MM XCUT T412
Datasheet Download
ATS-20E-15-C3-R0.pdf
Availability of ATS-20E-15-C3-R0
QUANTITY
ATS-20E-15-C3-R0 Order Process
Ship out your order
Specifications of ATS-20E-15-C3-R0
Internal Part NumberEIS-ATS-20E-15-C3-R0
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Video FileHow to Install Push Pin Heat Sinks
Design ResourcespushPIN™ Selector Tool
Featured ProductATS - pushPIN™ Heat-sinks
Standard Package1
Category Fans, Thermal Management
FamilyThermal - Heat Sinks
SeriespushPIN™
TypeTop Mount
Package CooledAssorted (BGA, LGA, CPU, ASIC...)
Attachment MethodPush Pin
ShapeSquare, Fins
Length1.969" (50.00mm)
Width1.969" (50.00mm)
Diameter-
Height Off Base (Height of Fin)0.984" (25.00mm)
Power Dissipation @ Temperature Rise-
Thermal Resistance @ Forced Air Flow7.52°C/W @ 100 LFM
Thermal Resistance @ Natural-
MaterialAluminum
Material FinishBlue Anodized
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ATS-20E-15-C3-R0
Related LinksATS-20E-, ATS-20E-15-C3-R0 Datasheet, Advanced Thermal Solutions Inc. Distributor
ATS-20E-15-C3-R0 Details Description
Related parts for ATS-20E-15-C3-R0
IC SUPERVISOR CPU 64K EE 8-DIP datasheet.pdf
TAPE FOIL HI-TEMP LINERD 1"X60YD datasheet.pdf
CONN HEADER 9POS R/A 1.5MM TIN datasheet.pdf
RES 115K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 0.205 OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 5A 120V datasheet.pdf
CONN PLUG 15POS INLINE SKT datasheet.pdf
TERM BLOCK MARKER YELLOW datasheet.pdf
IC FRAM 16KBIT 20MHZ 8SOP datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 19POS SKT datasheet.pdf