Recom Power R0.5Z-1212/HP
R0.5Z-1212/HP picture photo
Mfg. Part Number
R0.5Z-1212/HP
Brief Description
CONV DC/DC 0.5W 12VIN 12VOUT
Datasheet Download
R0.5Z-1212/HP.pdf
Availability of R0.5Z-1212/HP
QUANTITY
R0.5Z-1212/HP Order Process
Ship out your order
Specifications of R0.5Z-1212/HP
Internal Part NumberEIS-R0.5Z-1212/HP
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package33
SeriesECONOLINE R0.5Z
PackagingTube
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)11.4V
Voltage - Input (Max)12.6V
Voltage - Output 112V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)42mA
Power (Watts) - Manufacture Series500mW
Voltage - Isolation2kV (2000V)
Package / Case10-SMD Module (6 Leads)
Size / Dimension0.60" L x 0.42" W x 0.28" H (15.2mm x 10.7mm x 7.0mm)
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Efficiency64%
Power (Watts) - Max0.5W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)R0.5Z-1212/HP
Related LinksR0.5Z-, R0.5Z-1212/HP Datasheet, Recom Power Distributor
R0.5Z-1212/HP Details Description
Related parts for R0.5Z-1212/HP
CABLE TIE STD FLORESC ORN 11.5" datasheet.pdf
RES 6.2K OHM 1/2W 5% AXIAL datasheet.pdf
IC CCD ANLG 12B 31MSPS DL 64LQFP datasheet.pdf
CBL RIBN 16COND 0.050 GRAY 100' datasheet.pdf
RES 3.79K OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
DC/DC CONVERT DUAL 15V 0.2A datasheet.pdf
PLAIN FINISH RECT CAN MNTING datasheet.pdf
RES SMD 94.2K OHM 0.1% 1/5W 1005 datasheet.pdf
CONN ARRAY MALE 240POS SMD datasheet.pdf
CAP FILM 22NF 10% 160VDC RAD datasheet.pdf
CAP ALUM 560UF 20% 35V THRU HOLE datasheet.pdf