Advanced Thermal Solutions Inc. ATS-20E-37-C2-R0
ATS-20E-37-C2-R0 picture photo
Mfg. Part Number
ATS-20E-37-C2-R0
Manufacturer
Product Category
Thermal - Heat Sinks
Brief Description
HEATSINK 36.83X57.6X17.78MM T766
Datasheet Download
ATS-20E-37-C2-R0.pdf
Availability of ATS-20E-37-C2-R0
QUANTITY
ATS-20E-37-C2-R0 Order Process
Ship out your order
Specifications of ATS-20E-37-C2-R0
Internal Part NumberEIS-ATS-20E-37-C2-R0
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Video FileHow to Install Push Pin Heat Sinks
Design ResourcespushPIN™ Selector Tool
Featured ProductATS - pushPIN™ Heat-sinks
Standard Package1
Category Fans, Thermal Management
FamilyThermal - Heat Sinks
SeriespushPIN™
TypeTop Mount
Package CooledAssorted (BGA, LGA, CPU, ASIC...)
Attachment MethodPush Pin
ShapeRectangular, Fins
Length1.450" (36.83mm)
Width2.267" (57.60mm)
Diameter-
Height Off Base (Height of Fin)0.700" (17.78mm)
Power Dissipation @ Temperature Rise-
Thermal Resistance @ Forced Air Flow9.12°C/W @ 100 LFM
Thermal Resistance @ Natural-
MaterialAluminum
Material FinishBlue Anodized
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ATS-20E-37-C2-R0
Related LinksATS-20E-, ATS-20E-37-C2-R0 Datasheet, Advanced Thermal Solutions Inc. Distributor
ATS-20E-37-C2-R0 Details Description
Related parts for ATS-20E-37-C2-R0
CABLE COAXIAL RG58C 20AWG 500' datasheet.pdf
Connector Receptacle 80 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole, Right Angle datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS .100 DIP SLD datasheet.pdf
CONN PLUG 6POS INLINE W/SKT R/A datasheet.pdf
IC GATE AND 1CH 2-INP SOT-353 datasheet.pdf
RES 1.4 OHM 7W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
SENSOR HEAD 20MM FIXED-FOCUS 1M datasheet.pdf
MFS-11P20CC, M12 MALE CONN datasheet.pdf
DIODE ZENER 36V 5W T18 datasheet.pdf
TRANS NPN 12V 0.5A USM datasheet.pdf
RES 196 OHM 0.4W 0.5% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 4.7M OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf