Advanced Thermal Solutions Inc. ATS-20F-116-C2-R0
ATS-20F-116-C2-R0 picture photo
Mfg. Part Number
ATS-20F-116-C2-R0
Brief Description
HEATSINK 40X40X25MM XCUT T766
Datasheet Download
ATS-20F-116-C2-R0.pdf
Availability of ATS-20F-116-C2-R0
QUANTITY
ATS-20F-116-C2-R0 Order Process
Ship out your order
Specifications of ATS-20F-116-C2-R0
Internal Part NumberEIS-ATS-20F-116-C2-R0
ShapeSquare, Fins
Length1.575" (40.01mm)
Width1.575" (40.01mm)
Diameter-
Height Off Base (Height of Fin)0.984" (25.00mm)
Power Dissipation @ Temperature Rise-
Thermal Resistance @ Forced Air Flow4.14°C/W @ 100 LFM
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ATS-20F-116-C2-R0
Related LinksATS-20F-, ATS-20F-116-C2-R0 Datasheet, Advanced Thermal Solutions Inc. Distributor
ATS-20F-116-C2-R0 Details Description
Related parts for ATS-20F-116-C2-R0
IC MPU/RESET CIRC 3.40V SC70-4 datasheet.pdf
IC OPAMP GP 2MHZ RRO 8SOIC datasheet.pdf
IC DAC 24BIT STEREO LV LP 20VQFN datasheet.pdf
SENSOR 50PSI 1.2-20 UNF-2A 20MA datasheet.pdf
IC FPGA 800 I/O 1760FBGA datasheet.pdf
CAP ALUM 4.7UF 20% 25V SMD datasheet.pdf
CONN RCPT 31POS FLANGE W/SKT datasheet.pdf
RES 724K OHM 1.75W 1% AXIAL datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X6MM XCUT T766 datasheet.pdf
DC/DC CONV 1W SMD SNG OUT datasheet.pdf