Advanced Thermal Solutions Inc. ATS-20F-17-C2-R0
ATS-20F-17-C2-R0 picture photo
Mfg. Part Number
ATS-20F-17-C2-R0
Manufacturer
Product Category
Thermal - Heat Sinks
Brief Description
HEATSINK 54X54X12.7MM XCUT T766
Datasheet Download
ATS-20F-17-C2-R0.pdf
Availability of ATS-20F-17-C2-R0
QUANTITY
ATS-20F-17-C2-R0 Order Process
Ship out your order
Specifications of ATS-20F-17-C2-R0
Internal Part NumberEIS-ATS-20F-17-C2-R0
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Video FileHow to Install Push Pin Heat Sinks
Design ResourcespushPIN™ Selector Tool
Featured ProductATS - pushPIN™ Heat-sinks
Standard Package1
Category Fans, Thermal Management
FamilyThermal - Heat Sinks
SeriespushPIN™
TypeTop Mount
Package CooledAssorted (BGA, LGA, CPU, ASIC...)
Attachment MethodPush Pin
ShapeSquare, Fins
Length2.126" (54.01mm)
Width2.126" (54.00mm)
Diameter-
Height Off Base (Height of Fin)0.500" (12.70mm)
Power Dissipation @ Temperature Rise-
Thermal Resistance @ Forced Air Flow15.44°C/W @ 100 LFM
Thermal Resistance @ Natural-
MaterialAluminum
Material FinishBlue Anodized
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ATS-20F-17-C2-R0
Related LinksATS-20F-, ATS-20F-17-C2-R0 Datasheet, Advanced Thermal Solutions Inc. Distributor
ATS-20F-17-C2-R0 Details Description
Related parts for ATS-20F-17-C2-R0
CAP ALUM 6800UF 20% 80V SNAP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
RES SMD 35.7 OHM 1% 2W 2512 datasheet.pdf
TVS DIODE 40.2VWM 64.8VC SMD datasheet.pdf
FIXED IND 91NH 50MA 4.3 OHM SMD datasheet.pdf
CONN HDR BKWAY SMD GOLD 100POS datasheet.pdf
CAP TANT 33UF 5% 20V AXIAL datasheet.pdf
RES 432 OHM 0.6W 1% RADIAL datasheet.pdf
COMPACT FILTER 3A 115/250VAC datasheet.pdf