Advanced Thermal Solutions Inc. ATS-20F-58-C1-R0
ATS-20F-58-C1-R0 picture photo
Mfg. Part Number
ATS-20F-58-C1-R0
Manufacturer
Product Category
Thermal - Heat Sinks
Brief Description
HEATSINK 35X35X25MM L-TAB
Datasheet Download
ATS-20F-58-C1-R0.pdf
Availability of ATS-20F-58-C1-R0
QUANTITY
ATS-20F-58-C1-R0 Order Process
Ship out your order
Specifications of ATS-20F-58-C1-R0
Internal Part NumberEIS-ATS-20F-58-C1-R0
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Video FileHow to Install Push Pin Heat Sinks
Design ResourcespushPIN™ Selector Tool
Featured ProductATS - pushPIN™ Heat-sinks
Standard Package1
Category Fans, Thermal Management
FamilyThermal - Heat Sinks
SeriespushPIN™
TypeTop Mount
Package CooledAssorted (BGA, LGA, CPU, ASIC...)
Attachment MethodPush Pin
ShapeSquare, Fins
Length1.378" (35.00mm)
Width1.378" (35.00mm)
Diameter-
Height Off Base (Height of Fin)0.984" (25.00mm)
Power Dissipation @ Temperature Rise-
Thermal Resistance @ Forced Air Flow10.08°C/W @ 100 LFM
Thermal Resistance @ Natural-
MaterialAluminum
Material FinishBlue Anodized
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ATS-20F-58-C1-R0
Related LinksATS-20F-, ATS-20F-58-C1-R0 Datasheet, Advanced Thermal Solutions Inc. Distributor
ATS-20F-58-C1-R0 Details Description
Related parts for ATS-20F-58-C1-R0
RELAY GEN PURPOSE SPST 30A 24V datasheet.pdf
CONN RECEPT 180POS .8MM DUAL SMD datasheet.pdf
CONN RCPT 6POS BOX MNT W/SCKT datasheet.pdf
CAP CER 56PF 16V NP0 01005 datasheet.pdf
CONN TERM BLOCK 24POS 20MM datasheet.pdf
CAP TANT 100UF 6.3V 10% 2917 datasheet.pdf
SPACER TUBULAR GEN PURP 0.050" datasheet.pdf