Advanced Thermal Solutions Inc. ATS-20F-66-C1-R0
ATS-20F-66-C1-R0 picture photo
Mfg. Part Number
ATS-20F-66-C1-R0
Brief Description
HEATSINK 40X40X35MM L-TAB
Datasheet Download
ATS-20F-66-C1-R0.pdf
Availability of ATS-20F-66-C1-R0
QUANTITY
ATS-20F-66-C1-R0 Order Process
Ship out your order
Specifications of ATS-20F-66-C1-R0
Internal Part NumberEIS-ATS-20F-66-C1-R0
ShapeSquare, Fins
Length1.575" (40.01mm)
Width1.575" (40.01mm)
Diameter-
Height Off Base (Height of Fin)1.378" (35.00mm)
Power Dissipation @ Temperature Rise-
Thermal Resistance @ Forced Air Flow5.75°C/W @ 100 LFM
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ATS-20F-66-C1-R0
Related LinksATS-20F-, ATS-20F-66-C1-R0 Datasheet, Advanced Thermal Solutions Inc. Distributor
ATS-20F-66-C1-R0 Details Description
Related parts for ATS-20F-66-C1-R0
RES SMD 9.09M OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CAP TANT 100UF 20V 10% AXIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 60POS .156 EXTEND datasheet.pdf
FIXED IND 1.5UH 920MA 130 MOHM datasheet.pdf
RES SMD 47 OHM 5% 1/32W 01005 datasheet.pdf
RES 22 OHM 2% 1/8W AXIAL datasheet.pdf
CABLE 3COND 28AWG CLEAR 100' datasheet.pdf
CONN IDC SOCKET 44POS datasheet.pdf