Advanced Thermal Solutions Inc. ATS-20G-04-C1-R0
ATS-20G-04-C1-R0 picture photo
Mfg. Part Number
ATS-20G-04-C1-R0
Brief Description
HEATSINK 40X40X20MM XCUT
Datasheet Download
ATS-20G-04-C1-R0.pdf
Availability of ATS-20G-04-C1-R0
QUANTITY
ATS-20G-04-C1-R0 Order Process
Ship out your order
Specifications of ATS-20G-04-C1-R0
Internal Part NumberEIS-ATS-20G-04-C1-R0
ShapeSquare, Fins
Length1.575" (40.01mm)
Width1.575" (40.01mm)
Diameter-
Height Off Base (Height of Fin)0.790" (20.00mm)
Power Dissipation @ Temperature Rise-
Thermal Resistance @ Forced Air Flow11.55°C/W @ 100 LFM
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ATS-20G-04-C1-R0
Related LinksATS-20G-, ATS-20G-04-C1-R0 Datasheet, Advanced Thermal Solutions Inc. Distributor
ATS-20G-04-C1-R0 Details Description
Related parts for ATS-20G-04-C1-R0
IC REG BOOST ADJ 2.2A 14WSON datasheet.pdf
ADHESIVE SEAL SIL NON-CORROSIVE datasheet.pdf
IC CLK BUFFER 1:16 500MHZ 48TQFP datasheet.pdf
CONN PLUG 5POS INLINE W/PINS datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 5POS R/A 3.5MM datasheet.pdf
RES 816 OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 23POS JAM NUT W/PINS datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 37POS SKT datasheet.pdf
CONV DC/DC 5W 5V 1AOUT datasheet.pdf
CONN RCPT 10POS PNL MNT SKT datasheet.pdf
OSC MEMS 12.65MHZ CMOS SMD datasheet.pdf