Advanced Thermal Solutions Inc. ATS-20G-132-C3-R0
ATS-20G-132-C3-R0 picture photo
Mfg. Part Number
ATS-20G-132-C3-R0
Manufacturer
Product Category
Thermal - Heat Sinks
Brief Description
HEATSINK 60X60X25MM XCUT T412
Datasheet Download
ATS-20G-132-C3-R0.pdf
Availability of ATS-20G-132-C3-R0
QUANTITY
ATS-20G-132-C3-R0 Order Process
Ship out your order
Specifications of ATS-20G-132-C3-R0
Internal Part NumberEIS-ATS-20G-132-C3-R0
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Video FileHow to Install Push Pin Heat Sinks
Design ResourcespushPIN™ Selector Tool
Featured ProductATS - pushPIN™ Heat-sinks
Standard Package1
Category Fans, Thermal Management
FamilyThermal - Heat Sinks
SeriespushPIN™
TypeTop Mount
Package CooledAssorted (BGA, LGA, CPU, ASIC...)
Attachment MethodPush Pin
ShapeSquare, Fins
Length2.362" (60.00mm)
Width2.362" (60.00mm)
Diameter-
Height Off Base (Height of Fin)0.984" (25.00mm)
Power Dissipation @ Temperature Rise-
Thermal Resistance @ Forced Air Flow2.72°C/W @ 100 LFM
Thermal Resistance @ Natural-
MaterialAluminum
Material FinishBlue Anodized
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ATS-20G-132-C3-R0
Related LinksATS-20G-, ATS-20G-132-C3-R0 Datasheet, Advanced Thermal Solutions Inc. Distributor
ATS-20G-132-C3-R0 Details Description
Related parts for ATS-20G-132-C3-R0
FUSE GLASS 500MA 250VAC 5X20MM datasheet.pdf
FUSE HLDR CART 300V 20A PNL MNT datasheet.pdf
CER RESONATOR 5MHZ SMD datasheet.pdf
RES SMD 715K OHM 0.1% 1/8W 1206 datasheet.pdf
RES 7.9K OHM 10W 10% AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 100W datasheet.pdf
HOOK-UP STRND 22AWG VIOLET 1000' datasheet.pdf
IC REG BOOST ADJ 1A 8TDFN datasheet.pdf