Advanced Thermal Solutions Inc. ATS-20H-203-C1-R0
ATS-20H-203-C1-R0 picture photo
Mfg. Part Number
ATS-20H-203-C1-R0
Manufacturer
Product Category
Thermal - Heat Sinks
Brief Description
HEATSINK 54X54X10MM XCUT
Datasheet Download
ATS-20H-203-C1-R0.pdf
Availability of ATS-20H-203-C1-R0
QUANTITY
ATS-20H-203-C1-R0 Order Process
Ship out your order
Specifications of ATS-20H-203-C1-R0
Internal Part NumberEIS-ATS-20H-203-C1-R0
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Video FileHow to Install Push Pin Heat Sinks
Design ResourcespushPIN™ Selector Tool
Featured ProductATS - pushPIN™ Heat-sinks
Standard Package1
Category Fans, Thermal Management
FamilyThermal - Heat Sinks
SeriespushPIN™
TypeTop Mount
Package CooledAssorted (BGA, LGA, CPU, ASIC...)
Attachment MethodPush Pin
ShapeSquare, Fins
Length2.126" (54.01mm)
Width2.126" (54.00mm)
Diameter-
Height Off Base (Height of Fin)0.394" (10.00mm)
Power Dissipation @ Temperature Rise-
Thermal Resistance @ Forced Air Flow8.91°C/W @ 100 LFM
Thermal Resistance @ Natural-
MaterialAluminum
Material FinishBlue Anodized
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ATS-20H-203-C1-R0
Related LinksATS-20H-, ATS-20H-203-C1-R0 Datasheet, Advanced Thermal Solutions Inc. Distributor
ATS-20H-203-C1-R0 Details Description
Related parts for ATS-20H-203-C1-R0
TRANS PREBIAS NPN 200MW SOT323 datasheet.pdf
IC REG SWTCHD CAP ADJ 50MA 8SOIC datasheet.pdf
IC OPAMP GP 100KHZ 14SOIC datasheet.pdf
RES SMD 1.8 OHM 1% 1/4W 0603 datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 6POS WALL MNT PINS datasheet.pdf
RES 0.05 OHM 20W 5% TO126 datasheet.pdf
IC FPGA 34 I/O 44PLCC datasheet.pdf
FIXED IND 1.1UH 590MA 180 MOHM datasheet.pdf