Advanced Thermal Solutions Inc. ATS-54450W-C2-R0
ATS-54450W-C2-R0 picture photo
Mfg. Part Number
ATS-54450W-C2-R0
Manufacturer
Product Category
Thermal - Heat Sinks
Brief Description
HEAT SINK 45MM X 45MM X 24.5MM
Datasheet Download
ATS-54450W-C2-R0.pdf
Availability of ATS-54450W-C2-R0
QUANTITY
ATS-54450W-C2-R0 Order Process
Ship out your order
Specifications of ATS-54450W-C2-R0
Internal Part NumberEIS-ATS-54450W-C2-R0
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package10
Category Fans, Thermal Management
FamilyThermal - Heat Sinks
Series-
TypeTop Mount
Package CooledBGA
Attachment MethodThermal Tape, Adhesive (Included)
ShapeSquare, Fins
Length1.772" (45.0mm)
Width1.772" (45.00mm)
Diameter-
Height Off Base (Height of Fin)0.964" (24.50mm)
Power Dissipation @ Temperature Rise-
Thermal Resistance @ Forced Air Flow2.1°C/W @ 200 LFM
Thermal Resistance @ Natural-
MaterialAluminum
Material FinishBlack Anodized
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ATS-54450W-C2-R0
Related LinksATS-5445, ATS-54450W-C2-R0 Datasheet, Advanced Thermal Solutions Inc. Distributor
ATS-54450W-C2-R0 Details Description
Related parts for ATS-54450W-C2-R0
CONN HEADER .100 SINGL R/A 28POS datasheet.pdf
IC OPAMP GP 6.5MHZ RRO SOT23-6 datasheet.pdf