Advanced Thermal Solutions Inc. ATS-56002-C4-R0
ATS-56002-C4-R0 picture photo
Mfg. Part Number
ATS-56002-C4-R0
Brief Description
HEAT SINK 25MM X 25MM X 4MM
Datasheet Download
ATS-56002-C4-R0.pdf
Availability of ATS-56002-C4-R0
QUANTITY
ATS-56002-C4-R0 Order Process
Ship out your order
Specifications of ATS-56002-C4-R0
Internal Part NumberEIS-ATS-56002-C4-R0
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesmaxiFLOW™ Heat Sinks
Standard Package10
Category Fans, Thermal Management
FamilyThermal - Heat Sinks
SeriesmaxiFLOW
TypeTop Mount
Package CooledASIC
Attachment MethodThermal Tape, Adhesive (Not Included)
ShapeSquare, Angled Fins
Length0.984" (25.00mm)
Width0.984" (25.00mm)
Diameter-
Height Off Base (Height of Fin)0.157" (4.00mm)
Power Dissipation @ Temperature Rise-
Thermal Resistance @ Forced Air Flow9.0°C/W @ 200 LFM
Thermal Resistance @ Natural-
MaterialAluminum
Material FinishBlack Anodized
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ATS-56002-C4-R0
Related LinksATS-560, ATS-56002-C4-R0 Datasheet, Advanced Thermal Solutions Inc. Distributor
ATS-56002-C4-R0 Details Description
Related parts for ATS-56002-C4-R0
FUSE CERM 100MA 250VAC 3AB 3AG datasheet.pdf
CAP ALUM 0.47UF 20% 50V RADIAL datasheet.pdf
FIXED IND 180UH 138MA 4.4 OHM TH datasheet.pdf
IC TRANSCVR TRI-ST 8BIT 20DIP datasheet.pdf
CONN HEADER 12POS R/A .156 TIN datasheet.pdf
LED RED CLEAR 4DIP THROUGH HOLE datasheet.pdf
IC OPAMP GP 1.3MHZ 14SO datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 600W datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK STR datasheet.pdf
PREMO-FLEX 1.25 JMPR LGT 76 TYPE datasheet.pdf
LED COB CX1510 3000K WHITE SMD datasheet.pdf
330UF 63V 16X20MM 105C 7000H datasheet.pdf