Advanced Thermal Solutions Inc. ATS-CPX070070006-208-C1-R0
ATS-CPX070070006-208-C1-R0 picture photo
Mfg. Part Number
ATS-CPX070070006-208-C1-R0
Manufacturer
Product Category
Thermal - Heat Sinks
Brief Description
HEATSINK 70X70X6MM XCUT CP
Datasheet Download
ATS-CPX070070006-208-C1-R0.pdf
Availability of ATS-CPX070070006-208-C1-R0
QUANTITY
ATS-CPX070070006-208-C1-R0 Order Process
Ship out your order
Specifications of ATS-CPX070070006-208-C1-R0
Internal Part NumberEIS-ATS-CPX070070006-208-C1-R0
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcespushPIN™ Selector Tool
Featured ProductATS - pushPIN™ Heat-sinks
Standard Package1
Category Fans, Thermal Management
FamilyThermal - Heat Sinks
SeriespushPIN™
TypeTop Mount
Package CooledAssorted (BGA, LGA, CPU, ASIC...)
Attachment MethodPush Pin
ShapeSquare, Fins
Length2.756" (70.00mm)
Width2.756" (70.00mm)
Diameter-
Height Off Base (Height of Fin)0.236" (6.00mm)
Power Dissipation @ Temperature Rise-
Thermal Resistance @ Forced Air Flow10.49°C/W @ 100 LFM
Thermal Resistance @ Natural-
MaterialAluminum
Material FinishBlue Anodized
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ATS-CPX070070006-208-C1-R0
ATS-CPX070070006-208-C1-R0 Details Description
Related parts for ATS-CPX070070006-208-C1-R0
TERM BLOCK HDR 34POS R/A 3.5MM datasheet.pdf
VARISTOR 12V 20A 0603 datasheet.pdf
TRANS PREBIAS PNP 150MW SC75 datasheet.pdf
CAP FILM 1.5UF 10% 250VDC AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 2POS WALL MNT W/PINS datasheet.pdf
CONN PLUG 19 POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
FUSE CERM 3.15A 500VAC 3AB 3AG datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 40W datasheet.pdf
CONV DC/DC 270VIN 18.5VOUT 100W datasheet.pdf
OSC MEMS PROG 7.0X5.0MM 1.8V datasheet.pdf