Advanced Thermal Solutions Inc. ATS-FPS058037018-33-C3-R0
ATS-FPS058037018-33-C3-R0 picture photo
Mfg. Part Number
ATS-FPS058037018-33-C3-R0
Manufacturer
Product Category
Thermal - Heat Sinks
Brief Description
HEATSINK 57.9X36.83X17.78MM FP
Datasheet Download
ATS-FPS058037018-33-C3-R0.pdf
Availability of ATS-FPS058037018-33-C3-R0
QUANTITY
ATS-FPS058037018-33-C3-R0 Order Process
Ship out your order
Specifications of ATS-FPS058037018-33-C3-R0
Internal Part NumberEIS-ATS-FPS058037018-33-C3-R0
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcespushPIN™ Selector Tool
Featured ProductATS - pushPIN™ Heat-sinks
Standard Package1
Category Fans, Thermal Management
FamilyThermal - Heat Sinks
SeriespushPIN™
TypeTop Mount
Package CooledAssorted (BGA, LGA, CPU, ASIC...)
Attachment MethodPush Pin
ShapeRectangular, Fins
Length2.280" (57.90mm)
Width1.450" (36.83mm)
Diameter-
Height Off Base (Height of Fin)0.700" (17.78mm)
Power Dissipation @ Temperature Rise-
Thermal Resistance @ Forced Air Flow17.5°C/W @ 100 LFM
Thermal Resistance @ Natural-
MaterialAluminum
Material FinishBlue Anodized
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ATS-FPS058037018-33-C3-R0
ATS-FPS058037018-33-C3-R0 Details Description
Related parts for ATS-FPS058037018-33-C3-R0
CONN EDGECARD 26POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CAP ALUM 1800UF 20% 100V SNAP datasheet.pdf
IC CLK BUFFER 2:4 2.7GHZ 20TSSOP datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 100V 3A DO201AD datasheet.pdf
CAP CER 4.2PF 50V NP0 0201 datasheet.pdf
LED PANEL IND 28V CLEAR datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 75W datasheet.pdf
LED XLAMP WARM WHITE 3500K 2SMD datasheet.pdf
IC SRAM 256K X 8 3.3V 44-TSOP datasheet.pdf
CONN FEMALE M12X1 AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG FMALE 27POS SILVR SLDR datasheet.pdf