Advanced Thermal Solutions Inc. ATS-FPX040040010-103-C2-R1
ATS-FPX040040010-103-C2-R1 picture photo
Mfg. Part Number
ATS-FPX040040010-103-C2-R1
Brief Description
HEATSINK 40X40X9.5MM XCUT SFP
Datasheet Download
ATS-FPX040040010-103-C2-R1.pdf
Availability of ATS-FPX040040010-103-C2-R1
QUANTITY
ATS-FPX040040010-103-C2-R1 Order Process
Ship out your order
Specifications of ATS-FPX040040010-103-C2-R1
Internal Part NumberEIS-ATS-FPX040040010-103-C2-R1
ShapeSquare, Fins
Length1.575" (40.01mm)
Width1.575" (40.01mm)
Diameter-
Height Off Base (Height of Fin)0.374" (9.50mm)
Power Dissipation @ Temperature Rise-
Thermal Resistance @ Forced Air Flow27.67°C/W @ 100 LFM
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ATS-FPX040040010-103-C2-R1
ATS-FPX040040010-103-C2-R1 Details Description
Related parts for ATS-FPX040040010-103-C2-R1
CONN HEADER 3POS SNGL .100 STR datasheet.pdf
RELAY SSR CONTACT 48VDC 60A 32V datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 12V 10W datasheet.pdf
Connector Receptacle 25 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
350 TB SOC RA OPNN THR datasheet.pdf
CAP POLY 220UF 20% 16V RADIAL datasheet.pdf
CONN PANEL GASKET SQ BLACK SZ 20 datasheet.pdf
HEAT SHRINK TUBING datasheet.pdf
IC REG BCK PROG 0.3A SYNC 8DSBGA datasheet.pdf