Atmel ATSAM4S16CA-CUR
ATSAM4S16CA-CUR picture photo
Mfg. Part Number
ATSAM4S16CA-CUR
Brief Description
IC MCU 32BIT 1MB FLASH 100BGA
Datasheet Download
ATSAM4S16CA-CUR.pdf
Availability of ATSAM4S16CA-CUR
QUANTITY
ATSAM4S16CA-CUR Order Process
Ship out your order
Specifications of ATSAM4S16CA-CUR
Internal Part NumberEIS-ATSAM4S16CA-CUR
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesSoftware Framework (ASF) Example of Use
Studio Introduction to Software Framework (ASF)
Studio Development Environment Overview Part 1
SAM4S Cortex-M4 Series Microcontroller
Design ResourcesDevelopment Tool Selector
Featured ProductAtmel - SAM4S Series Microcontrollers
PCN PackagingTape and Reel Label Update 10/Feb/2015
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyEmbedded - Microcontrollers
SeriesSAM4S
PackagingCut Tape (CT)
Core ProcessorARM® Cortex®-M4
Core Size32-Bit
Speed120MHz
ConnectivityEBI/EMI, I²C, IrDA, Memory Card, SPI, SSC, UART/USART, USB
PeripheralsBrown-out Detect/Reset, DMA, POR, PWM, WDT
Number of I/O79
Program Memory Size1MB (1M x 8)
Program Memory TypeFLASH
EEPROM Size-
RAM Size128K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)1.62 V ~ 3.6 V
Data ConvertersA/D 16x12b, D/A 2x12b
Oscillator TypeInternal
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Package / Case100-TFBGA
Supplier Device Package100-TFBGA (9x9)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ATSAM4S16CA-CUR
Related LinksATSAM4S, ATSAM4S16CA-CUR Datasheet, Atmel Distributor
ATSAM4S16CA-CUR Details Description
Related parts for ATSAM4S16CA-CUR
IC SRAM 36MBIT 167MHZ 165FBGA datasheet.pdf
CONN EDGECARD 100POS .100 EYELET datasheet.pdf
SWITCH PUSH SPST-NO 6A 125V datasheet.pdf
CAP TANT 68UF 16V 20% 2917 datasheet.pdf
FIXED IND 10NH 450MA 130 MOHM datasheet.pdf
TVS DIODE 16VWM 26VC DO214AB datasheet.pdf
RND SPACER 0.047" NYLON 21.46MM datasheet.pdf
RES 1K OHM 2% 1W AXIAL datasheet.pdf
RES 332K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf