Atmel ATSAMD20J15A-MUT
ATSAMD20J15A-MUT picture photo
Mfg. Part Number
ATSAMD20J15A-MUT
Brief Description
IC MCU 32BIT 32KB FLASH 64QFN
Datasheet Download
ATSAMD20J15A-MUT.pdf
Availability of ATSAMD20J15A-MUT
QUANTITY
ATSAMD20J15A-MUT Order Process
Ship out your order
Specifications of ATSAMD20J15A-MUT
Internal Part NumberEIS-ATSAMD20J15A-MUT
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesSoftware Framework (ASF) Example of Use
Studio Introduction to Software Framework (ASF)
Studio Development Environment Overview Part 1
Video FileIntroducing Atmel Studio 7
Design ResourcesDevelopment Tool Selector
PCN Design/SpecificationATSAMD20 Errata Update 20/Jan/2015
PCN PackagingTape and Reel Label Update 10/Feb/2015
PCN OtherMSL Update 26/Feb/2014
Standard Package4,000
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyEmbedded - Microcontrollers
SeriesSAM D20J
PackagingTape & Reel (TR)
Core ProcessorARM® Cortex®-M0+
Core Size32-Bit
Speed48MHz
ConnectivityI²C, SPI, UART/USART
PeripheralsBrown-out Detect/Reset, POR, WDT
Number of I/O52
Program Memory Size32KB (32K x 8)
Program Memory TypeFLASH
EEPROM Size-
RAM Size4K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)1.62 V ~ 3.6 V
Data ConvertersA/D 20x12b, D/A 1x10b
Oscillator TypeInternal
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Package / Case64-VFQFN Exposed Pad
Supplier Device Package64-QFN (9x9)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ATSAMD20J15A-MUT
Related LinksATSAMD20, ATSAMD20J15A-MUT Datasheet, Atmel Distributor
ATSAMD20J15A-MUT Details Description
Related parts for ATSAMD20J15A-MUT
IC SWITCH QUAD SPDT 20SOIC datasheet.pdf
SENSOR 200PSI 7/16-20-2B 4-20MA datasheet.pdf
CONN HDR 28POS 2MM T/H R/A datasheet.pdf
KNOB FLUTED 2.375" ALUMINUM datasheet.pdf
CONN EDGE DUAL .050 EXTEND 216PO datasheet.pdf
T CLAMP-T3 SERIES .375'' datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 40V 1.5A AXIAL datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X12.7MM XCUT datasheet.pdf
SWITCH TACTILE SPST-NO 0.05A 12V datasheet.pdf