| Internal Part Number | EIS-ATSAMR21E18A-MFT | |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant | |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 3 (168 Hours) | |
| Production Status (Lifecycle) | In Production | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Product Training Modules | Introduction to IEEE 802.15.4 Low Power Wireless Networks | |
| Video File | Introducing Atmel Studio 7 | |
| Design Resources | Development Tool Selector | |
| PCN Packaging | Tape and Reel Label Update 10/Feb/2015 | |
| Standard Package | 5,000 | |
| Category | RF/IF and RFID | |
| Family | RF Transceiver ICs | |
| Series | SMART™ SAM R21 | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Type | TxRx + MCU | |
| RF Family/Standard | General ISM/SRD > 1GHZ | |
| Protocol | - | |
| Modulation | O-QPSK | |
| Frequency | 2.4GHz | |
| Data Rate (Max) | 250kbps | |
| Power - Output | 4dBm | |
| Sensitivity | -99dBm | |
| Memory Size | 256kB Flash, 32kB SRAM | |
| Serial Interfaces | I²C, SPI | |
| GPIO | 16 | |
| Voltage - Supply | 1.8 V ~ 3.6 V | |
| Current - Receiving | - | |
| Current - Transmitting | - | |
| Operating Temperature | -40°C ~ 125°C | |