Atmel ATSAMS70N20A-CFN
ATSAMS70N20A-CFN picture photo
Mfg. Part Number
ATSAMS70N20A-CFN
Brief Description
IC MCU 32BIT 1024KB FLASH
Datasheet Download
ATSAMS70N20A-CFN.pdf
Availability of ATSAMS70N20A-CFN
QUANTITY
ATSAMS70N20A-CFN Order Process
Ship out your order
Specifications of ATSAMS70N20A-CFN
Internal Part NumberEIS-ATSAMS70N20A-CFN
Standard Package260
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyEmbedded - Microcontrollers
SeriesSAM S70
PackagingTray
Core ProcessorARM® Cortex®-M7
Core Size32-Bit
Speed300MHz
ConnectivityI²C, IrDA, LIN, MMC/SD/SDIO, SPI, UART/USART, USB
PeripheralsBrown-out Detect/Reset, DMA, I²S, POR, PWM, WDT
Number of I/O75
Program Memory Size1MB (1M x 8)
Program Memory TypeFLASH
EEPROM Size-
RAM Size384K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)1.62 V ~ 3.6 V
Data ConvertersA/D 10x12b, D/A 2x12b
Oscillator TypeInternal
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Package / Case100-VFBGA
Supplier Device Package100-VFBGA (7x7)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ATSAMS70N20A-CFN
Related LinksATSAMS70, ATSAMS70N20A-CFN Datasheet, Atmel Distributor
ATSAMS70N20A-CFN Details Description
Related parts for ATSAMS70N20A-CFN
IC DAC 14BIT SGL R-R VOUT 10DFN datasheet.pdf
TRANS NPN 60V 5A TO-220 datasheet.pdf
CAP CER 56PF 100V NP0 RADIAL datasheet.pdf
CAP MICA 50PF 2% 500V RADIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 2POS WALL MNT W/PINS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 75W datasheet.pdf
HIGH FREQUENCY ETHERNET TRANS datasheet.pdf
FOOT CYLINDRICAL 1" DIA BLACK datasheet.pdf
CONN SOCKET SIP 20POS TIN datasheet.pdf
IC BATT FUEL GAUGE LICO2 9DSBGA datasheet.pdf
RES ARRAY 7 RES 20K OHM 14SOIC datasheet.pdf