Atmel ATTINY12V-1PC
ATTINY12V-1PC picture photo
Mfg. Part Number
ATTINY12V-1PC
Manufacturer
Product Category
Embedded - Microcontrollers
Brief Description
IC MCU 8BIT 1KB FLASH 8DIP
Datasheet Download
ATTINY12V-1PC.pdf
Availability of ATTINY12V-1PC
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
ATTINY12V-1PC Order Process
Ship out your order
Specifications of ATTINY12V-1PC
Internal Part NumberEIS-ATTINY12V-1PC
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesDevelopment Tool Selector
Standard Package50
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyEmbedded - Microcontrollers
SeriesAVR® ATtiny
PackagingTube
Core ProcessorAVR
Core Size8-Bit
Speed1.2MHz
Connectivity-
PeripheralsPOR, WDT
Number of I/O6
Program Memory Size1KB (512 x 16)
Program Memory TypeFLASH
EEPROM Size64 x 8
RAM Size-
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)1.8 V ~ 5.5 V
Data Converters-
Oscillator TypeInternal
Operating Temperature0°C ~ 70°C
Package / Case8-DIP (0.300", 7.62mm)
Supplier Device Package8-PDIP
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ATTINY12V-1PC
Related LinksATTINY, ATTINY12V-1PC Datasheet, Atmel Distributor
ATTINY12V-1PC Details Description
Related parts for ATTINY12V-1PC
RES SMD 2.1K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
BOARD FOR LPC938 TSSOP datasheet.pdf
TVS DIODE 5VWM 10VC SOT23-5 datasheet.pdf
MICRO 25POS PIN 20" datasheet.pdf
EVAL BOARD FOR DAC081S101 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 200W datasheet.pdf
RES 47 OHM 1W 0.1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 14POS PIN datasheet.pdf
IC CLOCK SSCG 4PLL 5CH 16TSSOP datasheet.pdf
CONN HDR 12POS 0.100 T/H GOLD datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X10MM R-TAB datasheet.pdf
FUSE BOARD 6.3A 250VAC RAD datasheet.pdf