Atmel ATTINY13-20SQR
ATTINY13-20SQR picture photo
Mfg. Part Number
ATTINY13-20SQR
Brief Description
IC MCU 8BIT 1KB FLASH 8SOIC
Datasheet Download
ATTINY13-20SQR.pdf
Availability of ATTINY13-20SQR
QUANTITY
ATTINY13-20SQR Order Process
Ship out your order
Specifications of ATTINY13-20SQR
Internal Part NumberEIS-ATTINY13-20SQR
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulestinyAVR Introduction
Software Framework (ASF) Example of Use
Studio Introduction to Software Framework (ASF)
Studio Development Environment Overview Part 1
Design ResourcesDevelopment Tool Selector
PCN PackagingTape and Reel Label Update 10/Feb/2015
Standard Package2,000
SeriesAVR® ATtiny
PackagingTape & Reel (TR)
Core ProcessorAVR
Core Size8-Bit
Speed20MHz
Connectivity-
PeripheralsBrown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
Number of I/O6
Program Memory Size1KB (512 x 16)
Program Memory TypeFLASH
EEPROM Size64 x 8
RAM Size64 x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)2.7 V ~ 5.5 V
Data ConvertersA/D 4x10b
Oscillator TypeInternal
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Package / Case8-SOIC (0.209", 5.30mm Width)
Supplier Device Package8-SOIC
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ATTINY13-20SQR
Related LinksATTINY1, ATTINY13-20SQR Datasheet, Atmel Distributor
ATTINY13-20SQR Details Description
Related parts for ATTINY13-20SQR
HDR STR SR 100 GPD datasheet.pdf
TVS DIODE 90VWM 160VC P600 datasheet.pdf
TERM BLOCK DIN RAIL 6MM GRAY datasheet.pdf
CAP TANT 2.2UF 25V 10% 1410 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 50W datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SP3T 5A 120V datasheet.pdf
IC CPLD 128MC 10NS 176TQFP datasheet.pdf
BIG CHIP LED HB MODULE WHITE datasheet.pdf
FUSE LOWPROFILE MINI 58V 20A 25P datasheet.pdf
CAP FILM 180NF 5% 250VDC RAD datasheet.pdf