Vishay/Dale CMF553K0100FKR639
CMF553K0100FKR639 picture photo
Mfg. Part Number
CMF553K0100FKR639
Brief Description
RES 3.01K OHM 1/2W 1% AXIAL
Datasheet Download
CMF553K0100FKR639.pdf
Availability of CMF553K0100FKR639
QUANTITY
CMF553K0100FKR639 Order Process
Ship out your order
Specifications of CMF553K0100FKR639
Internal Part NumberEIS-CMF553K0100FKR639
Standard Package1,000
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)3.01k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CMF553K0100FKR639
Related LinksCMF553K0, CMF553K0100FKR639 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CMF553K0100FKR639 Details Description
Related parts for CMF553K0100FKR639
RELAY GENERAL PURPOSE DPDT 1A 3V datasheet.pdf
CONN EDGECARD 70POS .100 EYELET datasheet.pdf
IC DIODE MODULE BOD 1.25A 1500V datasheet.pdf
CONN RCPT 30POS BOX MNT W/PINS datasheet.pdf
CONN RCPT 2POS WALL MNT W/SKTS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 200W datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
CAP CER 470PF 440VAC Y5S RADIAL datasheet.pdf
BELT HEATERS datasheet.pdf
CFR16 5% 330R datasheet.pdf