| Internal Part Number | EIS-ATTINY25-20SU | |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant | |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 2 (1 Year) | |
| Production Status (Lifecycle) | In Production | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Design Resources | Development Tool Selector | |
| PCN Design/Specification | Copper Bonding Wire 17/Oct/2013 | |
| EDA / CAD Models | Download from Accelerated Designs | |
| Standard Package | 95 | |
| Series | AVR® ATtiny | |
| Packaging | Tube | |
| Core Processor | AVR | |
| Core Size | 8-Bit | |
| Speed | 20MHz | |
| Connectivity | USI | |
| Peripherals | Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT | |
| Number of I/O | 6 | |
| Program Memory Size | 2KB (1K x 16) | |
| Program Memory Type | FLASH | |
| EEPROM Size | 128 x 8 | |
| RAM Size | 128 x 8 | |
| Voltage - Supply (Vcc/Vdd) | 2.7 V ~ 5.5 V | |
| Data Converters | A/D 4x10b | |
| Oscillator Type | Internal | |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C | |
| Package / Case | 8-SOIC (0.209", 5.30mm Width) | |