Atmel ATWINC1500-MR210PA
ATWINC1500-MR210PA picture photo
Mfg. Part Number
ATWINC1500-MR210PA
Manufacturer
Product Category
RF Transceiver Modules
Brief Description
MODULE CERT FOR ATWINC1500A-MU-T
Datasheet Download
ATWINC1500-MR210PA.pdf
Availability of ATWINC1500-MR210PA
QUANTITY
ATWINC1500-MR210PA Order Process
Ship out your order
Specifications of ATWINC1500-MR210PA
Internal Part NumberEIS-ATWINC1500-MR210PA
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesIntroduction to IEEE 802.15.4 Low Power Wireless Networks
SmartConnect Wi-Fi Solutions for IoT
Design ResourcesDevelopment Tool Selector
Featured ProductAtmel - WINC1500
HTML DatasheetATWINC1500-MR210PA.html
Standard Package50
Category RF/IF and RFID
FamilyRF Transceiver Modules
Series-
PackagingTray
RF Family/StandardWiFi
Protocol802.11b/g/n
Modulation-
Frequency2.4GHz
Data Rate72Mbps
Power - Output19dBm
Sensitivity-98dBm
Serial InterfacesI²C, SPI, UART
Antenna TypeIntegrated, Trace
Memory Size4MB Flash, 128kB ROM, 64kB RAM
Voltage - Supply2.7 V ~ 3.6 V
Current - Receiving68mA
Current - Transmitting230mA
Mounting TypeSurface Mount
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Package / Case28-SMD Module
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ATWINC1500-MR210PA
Related LinksATWINC150, ATWINC1500-MR210PA Datasheet, Atmel Distributor
ATWINC1500-MR210PA Details Description
Related parts for ATWINC1500-MR210PA
Crystal 75.0000kHz 30ppm 12.5pF -10°C - 60°C Through Hole Cylindrical Can, Radial datasheet.pdf
RES SMD 806K OHM 0.1% 1/8W 1206 datasheet.pdf
TERM SGL LVL FT 600V 33A WM WHT datasheet.pdf
FAST MOUNT TUBE FOR M8 LONG PROX datasheet.pdf
RES 0.91 OHM 5W 5% AXIAL datasheet.pdf
PAK50 CONN datasheet.pdf
RES 510K OHM 2% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
IC OPAMP VFB 150MHZ 8UMAX datasheet.pdf
EVAL BOARD FOR CGHV22200 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 200W datasheet.pdf