AVX Corporation AU035C104JA72A
AU035C104JA72A picture photo
Mfg. Part Number
AU035C104JA72A
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 0.1UF 50V X7R 0603
Datasheet Download
AU035C104JA72A.pdf
Availability of AU035C104JA72A
QUANTITY
AU035C104JA72A Order Process
Ship out your order
Specifications of AU035C104JA72A
Internal Part NumberEIS-AU035C104JA72A
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package4,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesAU
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance0.1µF
Tolerance±5%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.032" W (1.60mm x 0.81mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.035" (0.90mm)
Lead Spacing-
Features-
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AU035C104JA72A
Related LinksAU035C1, AU035C104JA72A Datasheet, AVX Corporation Distributor
AU035C104JA72A Details Description
Related parts for AU035C104JA72A
RELAY SOFTSTOP 480V 50A AC OUT datasheet.pdf
CAP ALUM 1UF 20% 50V SMD datasheet.pdf
TVS DIODE 48VWM 77.4VC SMC datasheet.pdf
CAP CER 1500PF 1KV X7R 1808 datasheet.pdf
VARISTOR 880V 40KA SQUARE 34MM datasheet.pdf
LED XLAMP XP-C RED/ORANGE SMD datasheet.pdf
SWITCH SLIDE DPDT 5A 125V datasheet.pdf
RES 38.3K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 98POS .125" datasheet.pdf