Cornell Dubilier Electronics AVE106M2AF24T-F
AVE106M2AF24T-F picture photo
Mfg. Part Number
AVE106M2AF24T-F
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 10UF 20% 100V SMD
Datasheet Download
AVE106M2AF24T-F.pdf
Availability of AVE106M2AF24T-F
QUANTITY
AVE106M2AF24T-F Order Process
Ship out your order
Specifications of AVE106M2AF24T-F
Internal Part NumberEIS-AVE106M2AF24T-F
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesAVE
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance10µF
Tolerance±20%
Voltage Rating100V
ESR (Equivalent Series Resistance)16.58 Ohm
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current94mA
Impedance-
Lead Spacing-
Size / Dimension0.315" Dia (8.00mm)
Height - Seated (Max)0.413" (10.50mm)
Surface Mount Land Size0.331" L x 0.331" W (8.40mm x 8.40mm)
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseRadial, Can - SMD
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AVE106M2AF24T-F
Related LinksAVE106M, AVE106M2AF24T-F Datasheet, Cornell Dubilier Electronics Distributor
AVE106M2AF24T-F Details Description
Related parts for AVE106M2AF24T-F
FIXED IND 100UH 810MA 520 MOHM datasheet.pdf
MOSFET P-CH 30V 4.6A 8-SOIC datasheet.pdf
CONN DUST COVER 22POS MTA-156 datasheet.pdf
CAP CER 27PF 3KV NP0 1812 datasheet.pdf
RES SMD 187 OHM 1% 2W 4124 datasheet.pdf
CONN RCPT 39POS WALL MNT W/PINS datasheet.pdf
IC CLK GEN FIELD QUAD PROG 24QFN datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SPDT 15A 125V datasheet.pdf
RES 2.8K OHM 1/2W .5% AXIAL datasheet.pdf