Cornell Dubilier Electronics AVE476M25E16T-F
AVE476M25E16T-F picture photo
Mfg. Part Number
AVE476M25E16T-F
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 47UF 20% 25V SMD
Datasheet Download
AVE476M25E16T-F.pdf
Availability of AVE476M25E16T-F
QUANTITY
AVE476M25E16T-F Order Process
Ship out your order
Specifications of AVE476M25E16T-F
Internal Part NumberEIS-AVE476M25E16T-F
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesAVE
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance47µF
Tolerance±20%
Voltage Rating25V
ESR (Equivalent Series Resistance)4.94 Ohm
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current155mA
Impedance-
Lead Spacing-
Size / Dimension0.315" Dia (8.00mm)
Height - Seated (Max)0.256" (6.50mm)
Surface Mount Land Size0.331" L x 0.331" W (8.40mm x 8.40mm)
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseRadial, Can - SMD
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AVE476M25E16T-F
Related LinksAVE476M, AVE476M25E16T-F Datasheet, Cornell Dubilier Electronics Distributor
AVE476M25E16T-F Details Description
Related parts for AVE476M25E16T-F
RES 121K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 220K OHM 1/2W 5% AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 35POS JAM NUT W/PINS datasheet.pdf
CONN EUROBLOCK 16POS 5MM BLK datasheet.pdf
IC VOLT REG MULTIPHASE 40TQFN datasheet.pdf
IC PMU POWER/LIGHTING 30-WLCSP datasheet.pdf
RES 604 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
FEMALE INT THREAD (7/8 - 16) datasheet.pdf
POT 250K OHM 1/4W CARBON LOG datasheet.pdf
CABLE 40COND 24AWG SHLD 500' datasheet.pdf
TRIAC 800V 5A datasheet.pdf